Ana Sayfa Faydalı Bilgiler 2021 yılında market poşetleri zamlı mı olacak? Market poşeti fiyatları

2021 yılında market poşetleri zamlı mı olacak? Market poşeti fiyatları

1
Abone Ol 

Bildiğiniz gibi 2019 yılı yılbaşı itibariyle market poşetleri ücretli olmuştu. Market poşeti fiyatı 25 kuruş olarak belirlenmiş ve geçen 2 yılda herhangi bir zam yapılmamıştı. Şimdi herkes 2021 yılında market poşetleri fiyatı ne kadar olacak merak ediyor. 2021 yılı poşet fiyatları zamlı mı olacak? Bu konuda herhangi bir resmi açıklama gelmese de marketler fiyatı hala 25 kuruş olan poşet fiyatlarının artırılmasını talep ediyor. Tüketiciler ise poşetleri zamlı almak istemiyor.

2020 yılında poşet fiyatları zamlanmadı

2020 yılında poşet fiyatları 25 kuruştu. O paranın 15 kuruşu devlet payı 10 kuruşu ise marketlerin payı olarak belirlenmişti.

Tüketiciler poşet fiyatlarına zam yapılmasını istemiyor

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, marketlerde paralı poşet uygulamasıyla ek bir kazanç sağlamaya çalıştıklarını belirtti ve “Tüketiciler ve poşet üreticileri bu yıl da poşet fiyatlarının 25 kuruşta sabit kalmasını istiyor” şeklinde konuştu.

2021 yılı market poşet fiyatları zamlı olamamalı

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, poşet ücretinin tüketicilere ek maliyet olduğunu söyledi. Koçal, “2021 yılı market poşet fiyatları zamlı olamamalı.” dedi.

Zam konusunda görüşmeler hala devam ediyor. 2021 yılı için poşet fiyatlarının 25 kuruşta sabit kalacağı tahmin ediliyor.

Aktüel ürünler satan BİM, A101, Şok, Hakmar gibi marketlerin de zam konusunda nasıl bir tutum sergileyecekleri merak konusu.

Paralı poşet sistemine geçmenin faydası oldu mu?

Paralı poşet uygulamasının çevreye katkısı oldu mu?

Ücretli poşet sisteminin 2019 itibariyle gelmesi neticesinde bunu çevreye 1 pozitif etkisi oldu mu bu da tüketiciler açısından bir merak konusu. Yapılan açıklamada 2019 öncesinde kişi başı yıllık poşet kullanımı 440 adet iken bu rakam market poşetlerinin paralı olması sonrası yüzde yetmiş üç azalma gösterdi. Tahminler 2025 yılına gelindiğinde bu rakamın kişi başı ortalama kırkın da altına düşmesini öngörüyor.

Pandemi sonrası internetten alışveriş yapanların sayısı ve alışveriş miktarının artması poşet kullanımına da yansıdı. Online market alışverişleri artışı poşet tüketiminin de daha fazla düşmesini sağladı. Pandeminin ender yararlarından biri olarak bunu söyleyebiliriz ve dileriz ki dünya en kısa sürede eski düzenine tekrar döner.

Abone Ol 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz