Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Antibiyotikler kolon kanseri riskini artırıyor mu? Bilim adamları açıkladı

Antibiyotikler kolon kanseri riskini artırıyor mu? Bilim adamları açıkladı

0
Abone Ol 

Antibiyotik gibi ilaçlar kanser yapıyor mu? İşte bu kilit sorudan yola çıkarak antibiyotik kullanımının kolon kanseri ile ilişkisi araştırıldı.

Yapılan araştırmalar antibiyotik kullanımı ile ilgili dikkat çeken bir riske işaret ediyor.

İlaçların yan etkileri ve zararları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Faydalı oldukları kadar Zararları da insanlara dokunuyor. En dikkatli kullanılması gereken ilaçlardan bir tanesi olan antibiyotikler de de durum aynı.

Antibiyotik kolon kanseri riskini artırabiliyor. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmada bazı antibiyotiklerin kolon kanseri riskini artırabileceği gözler önüne serildi.

  • Gereksiz antibiyotik kullanmak risklidir.
  • Doktor yazmadıkça kullanılmamalıdır.
  • Antibiyotik kullanımı kanser riskini arttırır.
  • Yapılan araştırmada riskin büyüklüğü dikkat çekiyor.

Antibiyotik ile kanser arasındaki bağ ortaya çıktı!

İskoç ve İngiliz bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda daha önceden kolon kanseri teşhisi konulan hastaların verileri incelendi ve Antibiyotik ile kolon kanseri arasında dikkat çeken bir bağ ortaya çıktı.

Gereksiz antibiyotik kullanımı nelere yol açıyor?

Gereksiz antibiyotik kullanımı yarardan çok zarar getiriyor. Doktor yazmadan antibiyotik kullanılır mı? diye soran vatandaşlara cevabımız kesinlikle kullanmayın olacaktır. Çünkü bilinçsiz antibiyotik kullanımı bağırsak florasını bozuyor. Bu da bağışıklık sisteminize geri dönülmesi zor bir hasar bırakıyor. Uzun vadede ise kansere yakalanma riskiniz artıyor.

Kanser hastaları üzerinde araştırma yapıldı

30 bin 418 kişilik hasta grubunun verileri incelendiğinde tüm yaş gruplarında antibiyotik kullanımının kolon kanserine yakalanma riskini artırdığı sonucuna ulaşıldı. En fazla risk ise 50 yaş altı hastalarda meydana geliyor. 50 yaş altı hastaların kansere yakalanma riski yarı yarıya artıyor. Durum 50 yaşın altındaki hastalar için incelendiğinde ise artış oranı yüzde 9’da kalıyor.

Bilinçsiz antibiyotik kullanmak…

“Annals of Oncology” dergisinde yayınlanan araştırma sonucunda net olan şey tedavi amaçlı da olsa antibiyotiklerin çok ama çok dikkatli kullanılması gerektiği. Enfeksiyonların tedavisinde kullanılan kinolon grubu antibiyotikler ile sulfonamid ile trimetoprim kombinasyonlu antibiyotiklerin, kolon kanseriyle bağlantılı.

Diğer araştırmadan da aynı sonuç çıktı!

“Gut” dergisinde yayımlanan çalışmayı yürüten araştırmacılar, yetişkinlikte uzun süreli antibiyotik kullanımının bağırsak kanserinin öncülerinin gelişme ihtimalini artırdığını ortaya çıkardı.

Fizik aktivite azlığı, yetersiz meyve ve sebze tüketimi, obezite ve alkol kullanımının bağırsak kanseri riskini artırdığına işaret eden araştırmacılar, uzun süreli antibiyotik kullanımının da bu listeye eklenebileceğini kaydetti.

Abone Ol 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz