Ana Sayfa Gündem Belediyenin verdiği ücretsiz su tasarruf aparatı nasıl alınır, kimler alabilir?

Belediyenin verdiği ücretsiz su tasarruf aparatı nasıl alınır, kimler alabilir?

2
Belediyenin verdiği ücretsiz su tasarruf aparatı nasıl alınır, kimler alabilir?
Abone Ol 

İstanbul Büyükşehir belediyesi ücretsiz su tasarruf aparatı dağıtıyor? Bu aparatı bedava kimler alabilir, nasıl alabiliriz, ne yapılması gerekiyor detaylar belli oldu. Evde su tasarrufu sağlanması için takılan bu aparatlar nasıl takılır, nerelerden alınır tüm detayları sizin için yazdık.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi barajlardaki su seviyesinin düşmesi ve şu ana kadar beklenen yağışların henüz yağmaması sonrası bir adım attı.

İBB bedava Su tasarrufu aparatı dağıtımına başladı. Ücretsiz Su tasarrufu aparatı bir poşette dağıtılıyor ve bu poşetten 2 adet çıkıyor. Bu uygulama ile abone başı yıllık 400 tonluk tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Belediyenin dağıttığı ücretsiz su tasarrufu aparatları nasıl alınır?

Belediye tarafından dağıtılan bedava su tasarrufu aparatı kimler tarafından alınabilir onun belirli şartları var. İstanbul büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı su tasarruf aparatı aylık 30 metreküp üzeri su kullanan abonelere ücretsiz olarak veriliyor.

Gelişmeler sonrası açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu şu paylaşımı yaptı:

“İSKİ su tasarrufu için musluk aparatları dağıtımına başladı. Yıllık 350/400 ton su tasarrufu sağlayacak bu başlıkları mutlaka kullanalım. Kurak bir yıl yaşıyoruz ve su tüketimimize çok özen göstermek zorundayız.”

Su tasarruf aparatı perlatör nasıl takılır?

Su tasarrufu sağlayan aparat musluğa duş başına nasıl takılır?

Su tasarrufu sağlayan aparat takılması oldukça kolaydır. Takılacak musluğun tipine göre değişkenlik gösterse de ağırlıklı olarak şu şekilde takılmaktadır.

Musluğun su akan kısmındaki parçayı sola çevirerek sökün. Eğer eski bir musluksa bu parça biraz zor çıkabilir bir pense yardımıyla da sökebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra musluktan akan su dağınık bir şekilde akmaya başlayacaktır. Şimdi su tasarrufu aparatı nasıl takılır onu anlatalım.

Aparatı musluğun ucuna yerleştirip sağa doğru çevirerek sıkın. Bu sorunuzu açık suyun düzgün bir şekilde akıp akmadığını kontrol edin. Aparatın kenarlarından bir sızıntı yoksa işlem tamamdır. Sızıntı var ise aparatı biraz daha çevirerek sıkıştırmanız gerekmektedir.

Musluk ucu perlatör nasıl takılır nasıl değiştirilir eklediğimiz videoda gösterilmektedir. Dilerseniz bu videoyu izleyip aynı işlemi siz de kolaylıkla evinizde yapabilirsiniz.

Su tasarrufu aparatı yüzde 80’e varan tasarruflar sağlayan diğer adı perlatör olan musluk başlıklarıdır. Özellikle kurak geçen 2020 ve 2021 yıllarında su sıkıntısı sürekli gündemde. Barajlarda suların azalması yağışların beklenen düzeyde gerçekleşmemesi sebebiyle su tasarrufu Hayati bir önem kazandı. Bu konuda yetkililer önlemlere başvurmadan önce vatandaşlar olarak bizler su tasarrufu için bir takım adımlar atmalıyız.

Su tasarrufu için ne yapılabilir?

Evde su tasarrufu için neler yapılabilir

Evde su tasarrufu için neler yapılabilir kısaca bunları anlatalım.

Daha az su tüketmek için gereksiz yere muslukları açık bırakmamak en önemli etkendir.

Duş süresini bir iki dakika azaltmak bile tonlarca suyun israf olmasının önüne geçer.

Evde damlayan musluk var ise bunu mutlaka conta değişikliği ya da komple musluk değişikliği ile gidermeliyiz. Damlayan sular ufak görünsede 1 yıl boyunca damlayan bir musluk tonlarca suyu heba edebilmektedir.

Yapabileceğiniz diğer bir tasarruf hamlesi ise klozetin su haznesine yarım litrelik pet şişe ile su koymanız. bu her sifonu çektiğinizde yarım litre daha az su harcaması anlamına gelmektedir.

Su tasarrufu aparatı nerede satılır?

Su tasarrufu aparatı Tekzen, Koçtaş, Bauhaus gibi yerlerde satılan musluk perlatörüdür. Su tasarruf aparatı nerede satılır sorusuna cevap verdikten sonra su tasarruf aparatı nasıl takılır kısmına gelebiliriz.

Su tasarrufu aparatı faydaları nelerdir?

Suyun daha tazyikli akıyormuş gibi olmasını sağlayarak daha az su ile işimizi görmemizi sağlar. Böylece daha az su tüketiriz. Bu aparatlar sayesinde yüzde 80’e varan tasarruflar sağlanmaktadır.

Su Tasarruf Aparatı Fiyatları

Su Tasarruf Aparatı Fiyatları ürüne göre değişkenlik gösteriyor. Hepsiburada üzerinden yaptığımız aramada ortalama olarak fiyatların 33 liradan başladığını gördük. Siz alacağınız zaman fiyat araştırması ve kalite araştırması yapıp ona göre alabilirsiniz.

Helen’s Home Su Tasarruf Aparatı Trendyol’da satılan bir modeldir. Yüzde 40 tasarruf sağlayan bu alet, kolay kullanımı ile çok satılan ürünler arasında yer almaktadır.

Abone Ol 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz