Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Evde iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? – Doğal formüller

Evde iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? – Doğal formüller

2
Diş Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm – Evde hazırlanabilecek formüller
Abone Ol 

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? Apseli diş ağrısına ne iyi gelir?Ağrısı nasıl kesilir ve hafifletilir? Diş apsesi için bitkisel çözümlere hiç olmadığımız kadar ihtiyaç duyuyoruz çünkü Pandemi nedeniyle hepimiz evden çıkamaz olduk, haliyle dişçilere gitmeye de çekiniyoruz. Bu nedenle mümkün olduğu kadar sorunlarımızı evde çözmeye çalışıyoruz.

Diş enfeksiyonuna bitkisel çözümler sağlayarak dişçiye gitmeden bunu aşmayı hedefliyorsanız deneyebileceğiniz bir kaç formülü sizinle paylaşacağız.

Evde iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? – Doğal formüller
Evde iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? – Doğal formüller

Diş kökleri farklı nedenler yüzünden iltihaplanabilmektedir. Bu da açıklanacak olan belirtilerle kendini göstermektedir. Ancak diş enfeksiyonuna bitkisel çözüm konusuna gelinmeden önce iltihap neden olur onun bilinmesi gerekmektedir. Böylelikle tedaviden sonra yeniden oluşumun da önüne geçilmiş olacaktır. Diş köklerinde iltihap,

 • Diş ve dişeti temizliğinin düzenli şekilde yapılmaması,
 • Çok şekerli besin tüketmek,
 • Diş minelerindeki aşınmalar,
 • Diş kırıkları,
 • 20’lik dişler,
 • İlerlemiş olan çürükler gibi farklı nedenler yüzünden ortaya çıkabilmektedir.
Diş enfeksiyonuna bitkisel çözümler

İltihaplar ilerleme durumuna göre farklı belirtiler üzerinden kendini göstermektedir. Bu çerçevede en iyi çözüm henüz ilerlemeden müdahale edilmesi olarak açıklanmaktadır. Peki, iltihaplanma durumunda ortaya çıkan genel belirtiler nelerdir? Diş köklerindeki iltihaplanmalar;

 • Ağız ve yüzde şişme,
 • Diş ağrısı,
 • Ağızda meydana gelen koku,
 • Diş köklerinde hassasiyet,
 • Çenenin hareket edilmesinde zorluk çekilmesi gibi belirtilerle anlaşılmaktadır.

Sayılan belirtilerin tedavileri uzmanlar tarafından medikal yöntemler üzerinden yapılmaktadır. Buna karşın özellikle iltihap ilk görüldüğü zamanlarda diş enfeksiyonuna bitkisel çözüm önerilerinden istifade edilmesi de mümkündür. Bu çerçevede en çok sarımsak ve tuzlu su uygulamaları tercih edilmektedir. Sarımsak ve tuzlu suya ek olarak enfeksiyonların kurutulması için;

 • Zerdeçal,
 • Karanfil,
 • Çay poşet kompresi,
 • Deniz tuzu gibi alternatiflerin kullanımı da mümkündür.

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir evde en iyi çözüm: Sarımsak

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir evde en iyi çözüm: Sarımsak
İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir evde en iyi çözüm: Sarımsak

Diş Enfeksiyonuna Sarımsak iyi gelir mi? Ağrıyı keser mi

Sarımsak ile dişlerde meydana gelen iltihabın kurutulması için belli hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Ayrıca anlatılacak olan sistemin günde iki ya da üç kez tekrarlanması önerilmektedir. Özellikle yemeklerden sonra tekrarlandığında etkisinin arttığının altı çizilmektedir.

Diş enfeksiyonuna bitkisel çözüm olan sarımsağın kullanılır hale gelebilmesi için ezilmesi lazımdır. Bunun için çok fazla sarımsağa da gerek yoktur. Bir diş sarımsak yeterli gelmektedir.

Bir diş sarımsak ezildikten sonra iltihap olan bölgeye sürülmelidir. Bir pamuk yardımı ile iltihaplı alanda daha rahat tutulması da mümkündür. İşlemin hemen sona erdirilmemesi çok önemlidir. Sarımsağın iltihaplı olan bölgede en az beş ila on dakika arasında kalması lazımdır. Doğal bir antibiyotik olarak bilinen sarımsak bu özelliğini düzenli kullanımlarla kanıtlamaktadır. Tabi iltihap çok ilerlemişte tıbbi yardım almak şarttır.

İltihaplı diş ağrısına: Tuzlu Su

Diş enfeksiyonuna bitkisel çözüm önerilerinden bir diğeri de tuzlu sudur. Tuzlu su hem erişim hem de hazırlanma açısından kolay ulaşılabilirdir. Buna karşın etkisi oldukça belirgindir. Siz de ağrılı olan iltihap sorunlarınıza dümenli tuzlu su kullanımı çerçevesinde çare bulabilirsiniz. Peki, dişlerde meydana gelen enfeksiyonlarda tuzlu su ne şekilde kullanılmalıdır?

Kullanımlarda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak günde maksimum beş kez gargara şeklinde kullanılan tuzlu su enfeksiyonun kurumasına yardımcı olacaktır. Üstelik tuzlu su ağız temizliğinde de etkilidir. Burada önemli konu başlıklarından biri gargara yapılan suyu yutmamaktır. Ek olarak her gargara öncesinde taze ve temiz bir tuzlu su karışımı oluşturulması gerekmektedir.

İltihaplı diş ağrısına buz iyi gelir mi?

İltihaplı diş ağrısına neler iyi gelir? İltihaplı diş ağrısına iyi gelen şeyler arasında yukarıda saydığımız yöntemlere ilaveten soğuk uygulamasını da sayabiliriz. Çoğu zaman ağrıyan bölgeye buz uygulamak bu bölgede bir rahatlamaya neden olur, ama bunun geçici bir çözüm olduğu da unutulmamalıdır.

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir evde çözüm: Karanfil yağı

Sorunu evde çözmek, en azından hafifletmek için uygulayabileceğiniz diğer bir formül ise karanfil yağıdır. Antiseptik olması karanfiin diş ağrısı kesici özelliğinde olmasını sağlıyor. Yağı bir pamuğa damlatıp ağrının olduğu bölgeye uygularsanız o bölgede bir uyuşma yapacaktır.

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir ilaç olarak bir şey söylememiz doğru olmaz fakat ağrınız şiddetli ise ve doğal yöntemler uygulamanıza rağmen hafiflemiyorsa hemen bir diş hekimine başvurmanız gerekir. İltihaplı diş ağrısına ilaç olarak genellikle antibiyotik yazacaklardır. Mutlaka bir muayene olun ve hekimin verdiği ilacı düzenli olarak kullanın.

Şiddetli iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir?

Ağrının şiddeti çoksa yukarıdaki doğal ve bitkisel formüller de işe yaramadıysa mutlaka ilaç almanız; bunun için de bir diş hekimine görünmeniz gerekmektedir.

İltihaplı diş ağrısına kesin çözüm nedir?

Şiddetli iltihaplı diş ağrısına kesin çözüm kesinlikle diş hekimidir. Özellikle şişme varsa ve bu şişlik yüzünüze de yansıdıysa doğal formüllerle hafifletmek sadece ötelemek anlamı taşır. Kesin çözüm için ağrıya neden olan faktörün tespiti ve ortadan kaldırılması gerekir ki bunu da diş hekimleri yapacaktır.

Abone Ol 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz