Ana Sayfa Gündem E-nabız koronavirüs aşı durumu sorgulama nasıl yapılır?

E-nabız koronavirüs aşı durumu sorgulama nasıl yapılır?

1
E-nabız koronavirüs aşı durumu sorgulama nasıl yapılır?
Abone Ol 

Koronavirüs aşı durumu sorgulama e-nabız üzerinden nasıl yapılacak? Aşı durumu sorgulama ve öncelikli kişiler kimler olacak öğrenme artık mümkün!

Bildiğiniz gibi ülkemize Çin’den gelen aşılarla birlikte aşılama işlemleri de yapılmaya başlandı. İlk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve sonrasında koronavirüs bilim kurulu üyesi doktorlar bu aşıyı yaptırdılar. Şimdi ise öncelik sırasına göre vatandaşlar bu aşıyı olacaklar.

Aşı olacak vatandaşlar koronavirüs aşı durumunu nasıl öğrenecek?

E-nabız koronavirüs aşı durumu sorgulama hizmeti vermeye başladı. Türkiye’nin Çin’den sipariş ettiği aşıların gelmesi sonrası öncelikli olarak sağlık çalışanlarına aşı yapılmaya başlandı. Bu gelişme sonrasında sağlık bakanlığı e nabız uygulamasını güncelleyerek bu uygulamaya aşı durumu bilgilendirme özelliği ekledi.

Aşı durumu sorgulama nasıl yapılır?

Aşı için öncelikli grupta olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar e-nabız uygulamasına giriş yaparak “kovid-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği” başka altında bu durumu öğrenebilir.

e-nabız’a nasıl girilir?

E-nabız’ı cep telefonuna uygulamasını indirerek ya da internet sitesine giriş yaparak kullanabilirsiniz. Giriş için e-devlet şifrenizi biliyor olmanız gerekmektedir. E-devlete giriş yaparak bunun üzerinden e-nabız kaydı oluşturabilirisniz.

Aşı için kimler öncelikli?

Aşıyı kimler önce olacak sorusu yanıt buldu. https://covid19asi.saglik.gov.tr/ sitesinde yayınlandı.

İlk önce kimlere aşı yapılacak: Öncelikle sağlık çalışanlarına yapılacak.

İlke etapta Sağlık kurumunda çalışanlar (Kamu, özel, üniversite vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrenciler dahil) tüm eczane çalışanları iel yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve çalışanlara yapılacak.

Detayları tablo üzerinden inceleyebilirsiniz;

Aşı ilk kimlere yapılacak? Hangi sıra ile yapılacak?

Şimdiye kadar Türkiye’de kaç kişi aşı oldu?

Bakanlığın sitesindeki sayaca göre 14 Ocak 2021 saat 13:30 itibarıyla 105467 kişi aşı oldu.

Koronavirüs aşısı sonrası yorgunluk, baş ağrısı, kızarıklık gibi yan etkiler görülebiliyor. Bunun için ne yapılması gerektiği ile alakalı bir içeriğimiz de var, onu da okumanızı tavsiye ederiz.

Abone Ol 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz