Ana Sayfa Gündem “Girdiğiniz kart başka bir kullanıcı üzerine kayıtlıdır” hatası çözümü!

“Girdiğiniz kart başka bir kullanıcı üzerine kayıtlıdır” hatası çözümü!

0
İstanbul Kart eşleştirme hataları: Girdiğiniz kart başka bir kullanıcı üzerine kayıtlıdır hatası çözümü
Abone Ol 

İstanbul Kart “girdiğiniz kart başka bir kullanıcı üzerine kayıtlıdır” hatası nasıl çözülür, ne yapmak gerekir? Hes kodu tanımlaması sırasında çıkan bu hata son dönemde en sık karşılaşılan İstanbul kart hes kodu eşleştirme hatası olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızda İstanbul Kart hes kodu tanımlama hatalarından en sık karşılaşılanlara cevap bulmaya çalışacağız.

İstanbul Kart aktivasyon maili gelmiyor hatası ve çözümü

İstanbul kart’ı yeni aldığını ve siteden üye olduğunu belirten bir kullanıcı aktivasyon maili için farklı farklı mailler denediğini fakat bir türlü İstanabul Kart aktivasyon maili gelmeme sorununu aşamadığnı belirtiyor.

İbb hes kodu aktifleştirme sırasında yaşanan bu problem sonrası açıklama geldi. Konuyla ilgili İstanbul Kart’ın sitesinde yapılan açıklama şu şekilde: “Lütfen Önemsiz E-Posta kutunuzu kontrol ediniz, E-posta yine de gönderilemedi ise Aktivasyon Mailini Tekrar Gönder Butonu ile tekrar gönderilmesini sağlayabilirsiniz.”

İstanbul Kart Başka Bir Kullanıcı Üzerine Kayıtlıdır Hatası

İstanbul kart hes kodu eşleştirme hatası olarak karşılaşılan bir hata da şu şekilde. İstanbul kart hes kodu tanımlaması sırasında “Girdiğiniz kart başka bir kullanıcı üzerine kayıtlıdır” diye bir uyarı çıkabiliyor.

Konuyla ilgili çözüm ise şu şekilde oluyor: Kartınız ile birlikte Müşteri Hizmetleri noktasına başvurmanız gerekiyor.

Peki İstanbul kart sorunları için Müşteri hizmetlerine nasıl ulaşacaksınız?

istanbulkart.istanbul sitesinin iletişim bölümündeki formu doldurarak veya 153 Beyaz Masa ile irtibata geçebilirsiniz.

İstanbul kartımda numara yok, ne yapmalıyım?

İstanbul Kart hes kodu tanımlaması için kartınızın ön yüzünde bulunan 16 haneli numarayı ya da arka yüzde bulunan 04 ile başlayan ve 80 ile biten 14 haneli numarayı girmeniz gerekmektedir.

Kartın ön yüzündeki numara silindiyse ve “istanbul kartımda numara yok” diyorsanız arka kısımdaki 14 haneli kart numarasını UID numarası olarak sisteme girip eşleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Eğer iki numara da yoksa İBB 153 Beyaz Masa ile irtibata geçebilirsiniz

Üzerime kaç İstanbul kart kaydı yapabilirim?

Vatandaşların en çok sorduğu sorulardan biri ise “En fazla kaç İstanbul Kart’a Hes kodu tanımlaması yapabilirim” oluyor. Yapılan açıklamaya göre bir kişi en fazla 5 istanbul kart kaydı yapabilir.

İstanbul Kart Hes kodu hatası: Cep telefonuma doğrulama kodu gelmiyor, ne yapmalıyım?

Eğer İstanbul Kart hes kodu eşleştirme hatası olarak bu durumu yaşıyorsanız çözüm için buları yapmanız gerkeiyor. Cep telefonunuzun sisteme doğru bir şekilde kaydedildiğini kontrol edin. Eğer hatalı ise değiştirin. Cep telefonununuzu “Profil İşlemlerim” menüsünü açarak değiştirebilirsiniz.

Eğer numara güncelleme işlemi yapacaksanız “Telefon numarası güncelleme” menüsünden bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul kart sms kodu gelmiyor hatası çözümü de bu şekilde sağlanabiliyor. Eğer yine de çözüm sağlanmadıysa müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir ya da en yakın şubeye başvuru yapabilirsiniz.

Abone Ol 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz