Ana Sayfa Gündem İnternetten elektrik şirketi değiştirme | En uygun tedarikçiye geçin

İnternetten elektrik şirketi değiştirme | En uygun tedarikçiye geçin

0
Abone Ol 

Elektrik faturası 75 liradan fazla gelenleri ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Elektrik faturası fazla gelenler ne yapmalı? Elektrik şirketi nasıl değiştirilir? İnternetten elektrik şirketi değiştirme işlemi ile artık bu işler çok kolaylaştı.

Elektrik operatörü değişikliği sayesinde daha cazip koşullarla enerji kullanabilir, daha az fatura ödeyebilirsiniz. İnternetten elektrik şirketi değiştirme akıllı telefonunuzdan dahi halledebileceğiniz bir hal aldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu alınan yeni kararı duyurdu. Daha ucuz elektrik kullanmak için bunu mutlaka yapmalısınız! 2020 yılı için 88 lira olan limit 75 liraya düştü. Bununla birlikte otuz milyonu aşkın aboneye elektrik tedarikçisini seçebilme imkanı doğdu.

Elektrik operatörü nasıl değiştirilir?

Elektrik operatörü değiştirmek için ne yapılmalı? Elektrik şirketi değişikliği yaparak daha cazip faturalar ödemek isteyen vatandaşlar elektrik şirketi değiştirmek için bir kaç adımda bunu gerçekleştirebiliyor.

Elektrik şirketi değiştirme için ilk adım olarak şunu kontrol etmek gerekiyor. Yıllık tüketim 1200 kWh üzerinde mi? Bunun üzerindeyse bu da zaten aylık 75 liralık tüketime karşılık geliyor ki yeni yapılan değişiklikle farklı bir elektrik sağlayıcı seçme hakkınız bulunuyor.

Şimdi asıl soru geliyor hangi elektrik şirketi seçilmeli?

encazip.com gibi elektrik karşılaştırma sitelerinden birine girip size en uygun operatörü seçmeniz gerekiyor. En ucuz elektrik tedarikçisi belirlendikten sonra bir kaç adımda işlemi tamamlayacaksınız. Önemli olan karar vermek ve geçilecek şirketi belirlemek.

Elektrik şirketi değişikliği nasıl yapılır?

Bunu yapmanın iki yolu bulunuyor. Elektrik tedarikçinizi değiştirmek için geçmek istediğiniz şirkete internet üzerinden ya da çağrı merkezinden başvurup sözleşme yapmanız yeterli oluyor. Başvuru yaptığınız süreçte hemen işlemler başlıyor ve bir ay sonra yeni elektirik şirketine geçmiş oluyorsunuz, hepsi bu kadar.

En kolay elektrik şirketi nasıl değiştirilir?

  • Elektrik şirketlerini karşılaştırın ve en uygunu seçin.
  • Gereken belgeleri hazırlayın ve başvuru yapın.
  • Seçtiğiniz elektrik şirketi değişikliği sizin adınıza tamamlasın.

Mesafeli sözleşmelerle evraksız olarak yapılabilen internetten tedarikçi değişikliği işlemi oldukça hızlanırken tüketiciler artık 5 dakikadan kısa bir sürede tedarikçi değişikliği yapabiliyor.

Elektrik tedarikçisi değiştirme sırasında elektirik kesintisi oluyor mu?

Hayır, tedarikçi değişikliğinde bir kesinti olmuyor, alınan enerjinin kalitesi de değişmiyor.

Elektrik tedarik şirketi değiştirme işlemleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) mevzuatları çerçevesinde yapılıyor ve 25 ila 55 gün arasında sürüyor. Bu sürenin sonunda elektrik şirketi değiştirme işlemi tamamlanıyor.

Elektrik şirketi değiştirince fatura ne kadar düşer?

Elektrik kullanımında herhangi bir değişikliğe gitmeden yüzde 30’a kadar daha az elektrik faturası ödemeniz mümkün. İşin sırrı tedarikçi firma seçimi ve o firma ile yaptığınız anlaşmada. %30’a varan indirimlerden yararlanabilir ya da zamlardan etkilenmeyebilirsiniz.

Tedarik şirketini değiştiren tüketici piyasa koşullarına göre değişmekle birlikte yüzde 30’a kadar tasarruf edebilir, yani %30 daha az elektrik faturası öder.

Elektrik şirketi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Tüketicilerin firması seçerken dikkat etmesi gereken basit önemli detaylar var. Bunları başlıklar halinde şöyle özetleyebiliriz:

  • Güvence bedeli miktarı
  • Garanti türü
  • Cayma hakkı
  • Tarife seçeneği

Güvence bedelini yüksek olmamasına dikkat edilmeli; yarım fatura gibi bir bedel cazip olabilir. Sabit fiyat garantisi mi indirim garantisi mi var? Garanti yoksa seçmeyin; bir de dikkat etmesi gereken nokta şu sözleşme bitiminden önce cayma hakkı var mı yok mu? Daha ucuz bir fiyata taahhüt de verebilir ya da benim işim belli olmaz ben taahhüt vermeyeyim deyip de cayma bedeli olmayan tarifeleri de seçebilir. Seçtiğiniz elektrik tarifesi de önemli diğer kriter.

Abone Ol 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz