Ana Sayfa Gündem İstanbulkart’a Hes kodu nasıl tanımlarım? 65 yaş üstü, anne kartı, öğrenci kartı…

İstanbulkart’a Hes kodu nasıl tanımlarım? 65 yaş üstü, anne kartı, öğrenci kartı…

2
Abone Ol 

İstanbulkart’a HES tanımlanması zorunlu hale geldi. İstanbulkart hes kodu tanımlama işlemi sorgulanıyor. İstanbul karta hes kodu nasıl yüklenir, İstanbul Kart HES kodu eşleştirme tanımlama ekranına nasıl ulaşırım soruları sorulmaya başlandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle İstanbul’da da alınan önlemlere bir yenisi eklendi. İstanbul kart ile toplu taşıma kullananlar artık HES kodu yüklemesi yapmadıklarında 15 ocak’tan sonra toplu taşıma araçlarından yararlanamayacak.

İstanbulkart’a HES kodu ne zamana kadar yüklenmeli?

İstanbulkart hes kodu son gün için 1 ay var. İstanbul kartınıza eski kodunu 15 ocak 2021 tarihine kadar yüklemeniz gerekmektedir.

İstanbulkart’a HES kodu ne zaman yükleyebilirim?

Zorunlu hale getirilen bu uygulama 16 Aralık 2020 itibariyle kullanılmaya başlandı. Bugünden itibaren yükleyebilirsiniz.

İstanbulkart’a Hes kodu tanımlamazsam ne olur?

İstanbulkart’a Hes kodu tanımlamazsak 15 Ocak 2020 tarihinden sonra toplu taşıma araçlarından yararlanamayız. Bu sebeple bu tarihten önce aşağıda anlattığımız işlemi yapmanız büyük önem taşımaktadır.

65 yaş üstü için İstanbul kart hes kodu tanımlama

Sadece normal İstanbul Kartlar için değil; 65 yaş üstü istanbul kart hes kodu tanımlaması, Anne kartı hes kodu tanımlaması, öğrenci kartı hes kodu tanımlaması da gerekiyor.

65 yaş üstü akbil hes kodu nasıl tanımlarım diye aramalar oluyor. Şunu söyleyelim diğer kartlarda nasıl yapılıyorsa 65 yaş üstü için de aynı işlem geçerli. Fakat bu şuan için değil, çünkü bu yaş grubu için ve 20 yaş altı için İstanbul’da toplu taşıma kullanımı yasak. Ancak bu yasak kalktığında tanımlama yapılabilir.

İstanbulkart’a HES kodu tanımlaması nasıl yapılır?

İstanbul kart HES kodu tanımlama nasıl yapılır adım adım anlatalım. İstanbulkart hes kodu eşleştirme nasıl yapılır? Öncelikle https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ sitesine girmek gerekiyor.

İstanbul kart Hes kodu aktifleştirme için gereken bilgiler şunlar:

  • Ad soyad
  • T.c. kimlik no
  • Doğum tarihi
  • Mail adresi
  • Kart numarası
  • Telefon numarası
  • Hes kodu

Siteye girdiğinizde karşınıza çıkan bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

İstanbulkart’a HES kodu yüklemek için doldurulan form

Kart numarası kısmına İstanbul kartınızın üzerindeki rakamları girip hayat eve sığar uygulamasından aldığınız hes kodunu ilgili bölüme kaydetmeniz gerekiyor.

HES kodu nasıl alınır bilmeyenler için kısaca onu da anlatalım. Üç yolu var.

  • E-devlet üzerinden hız kodu alma
  • SMS ile heskodu alma
  • Hayatevesığar uygulaması üzerinden Hes kodu alma

Hayat Eve Sığar uygulamasıyla HES kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar uygulaması kullanarak ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girin ve ardından ‘HES Kodu Oluştur’ bölümüne tıklayın. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

E-devlet üzerinden HES kodu almak

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

SMS ile HES kodu alınır mı?

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında toplu ulaşımda HES kodu paylaşımı talep edilmektedir. İstanbulkart’ınızla HES kodunuzu eşleştirmek için aşağıdaki bilgileri doldurarak Kaydet butonuna tıklayınız.

Herkesin yapması zorunlu olan bu işlemin nasıl yapılacağını uygulamalı videolu görmek istiyorsanız:

Gazeteci Mehmet Ali Önel, alınan bu karara “HES kodu eşleşmemiş İstanbulkart’lar 15 Ocak’tan itibaren kullanılamayacak. Bir sonraki adım, HES kodu olmayana ekmek su verilmeyecek olabilir mi! Çok mu ütopik!” diyerek tepki gösterdi.

İstanbul Kart hes kodu eşleştirme hatası

İstanbulkartıma hes kodu eşleştiremiyorum hata veriyor şeklinde mesajları da sosyal medyada görmek mümkün. Bununla ilgili İBB Beyaz Masa durumun teknik ekibe bildirildiğini, kontrollerin sağlandığını açıkladı.

Korona testi pozitif çıkan HES kodu eşleştirme yapabilir mi?

Koronavirüs testi pozitif çıkan hastalar HES kodu eşleştirmesi yapamayacak. Koronavirüs tanısı konulan kişiler için İstanbulkart askıya alınacak ve karantina süresi boyunca bu durum böyle devam edecek.

İstanbul kart HES kodu etkinleştirme ücretli mi?

İstanbul’da 34 milyonu aşkın İstanbul kart var. Bu uygulama sonrası sorulan bir soru da İstanbul kart HES kodu etkinleştirme ücretli mi sorusu. İnternet üzerinden aktif hale getirebileceğiniz bu işlem için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

HES kodu etkinleştirilmemiş İstanbulkart 15 Ocak 2021 tarihi ve sonrasında kullanım dışı olacak.

Abone Ol 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz