Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Kasıktan dize kadar ağrı nedenleri nelerdir? Hangi hastalık nedeniyle olur?

Kasıktan dize kadar ağrı nedenleri nelerdir? Hangi hastalık nedeniyle olur?

0
Abone Ol 

Sağ kasıktan dize kadar ağrı nedenleri neler olabilir? Kasıktan dize kadar ağrı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Gerek sol gerek sağ kasıktan dize kadar uzayan ağrı çok masum bir şikayet olmayabilir.

Özellikle günümüzde sıkça rastlanan hastalıklardan biri kalça kireçlenmesidir. Kasıktan başlayıp dize kadar olan bölgede etkili olan ağrı kalça kireçlenmesinin bir işareti olabilir.

Konu özeti olarak şunları sıralayabiliriz:

  • Kasık ağrısı yürümeyi engelleyecek derecede ise kireçlenme olabilir.
  • Kasıktan dize kadar ağrı varsa mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekir.
  • Kasıktan dize kadar ağrı için akupunktur gibi alternatif tıp yöntemleri de uygulanabilmektedir.
  • Kasık bölgesindeki ağrılar için ortopedi, travmatoloji ya da fizik tedavi bölümlerine randevu alıp gidebilirsiniz.
  • Kasıktan başlayıp bacağa yayılan ağrı ciddi bir rahatsızlık belirtisi olabilir.

Kasık ağrısı yürümeyi engelliyorsa dikkat!

Kalça kireçlenmesi genellikle kasıkta ağrı ve kalça bölgesinde eklem hareketlerinin kısıtlanması şeklinde belirtiler gösterir. Yürümeyi engelleyen kasık ağrısı dediğimiz şey kireçlenme olabilir.

Sağ kasıkta bele ve bacağa vuran ağrı nedenini tespit ancak bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Kalça kireçlenmesi doğumsal yani genetik olabilir ya da sonradan bir kalça çıkığı travma gibi yaşanan sağlık problemlerine bağlı olabilir. Genellikle 60 yaşından sonra görülen bu hastalık doğumsal olarak varsa daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Kasıktan dize kadar ağrı şikayeti varsa bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktor tarafından muayene edilmekte fayda vardır. Hastalık kalça kireçlenmesi ise bu kuvvetle muhtemel bir MR çekilmesi ile tespit edilebilir.

Kalça kireçlenmesinin tedavisi nasıl yapılır?

Eğer rahatsızlığınızın tanısı olarak kalça kireçlenmesi konulduğu ise bunun için çeşitli ilaçlar, egzersizler, fizik tedavi yöntemleri veya protez uygulamaları Doktorlar tarafından tatbik edilmektedir.

Kalça ağrısı şiddeti nedeniyle komşu dokular tarafından hissedilir hatta bu bazı durumlarda dize kadar yayılan ağrılara neden olabilir. Kalça ağrısı nedenleri arasında;

  • Gelişimsel kalça bozuklukları
  • Kalçanın mikrobik hastalıkları
  • İltihaplı eklem romatizması
  • Kalça eklemindeki kaymalar sayılabilir.

Kasık ağrısında akupunktur tedavisi

Sağ kasıktan dize kadar ağrı nedenleri akupunktur tedavisi

Sağ kasıktan dize kadar ağrı olarak tanımlanan rahatsızlık eğer kalça ağrısı ise bazı durumlarda akupunktur tedavisi de alternatif bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Cerrahi müdahale gerektirmeyen durumlarda kalça ağrısı için akupunktur tedavisi uygulanmaktadır.

Sol bacağın kasıkla birleştiği yerde ağrı varsa bu da kasık ağrısı problemidir ve en kısa sürede bir doktor tarafından muayene edilip net teşhis konulması hastalığın ilerlememesi için önemlidir.

Kalça ağrısına hangi bölüm bakar, hangi doktora gidilmeli?

Kalça ağrısına hangi bölüm bakar, hangi doktora gidilmeli?

Kalça ağrısı çok farklı sebeplerden ortaya çıkabilen ve Türkiye’de yaygın görülen hastalıklardan biridir. yaşa bağlı ortaya çıkabileceği gibi dengesiz bir hareket yapılması da kalça ağrısına sebep olabilmektedir.

Çok şiddetli bir ağrı tipi olan kalça ağrısı yürüme zorluğuna dahi neden olmaktadır. Bu tarz bir şikayeti olan kişi kalça ağrısı için ortopedi, travmatoloji bölümü ya da fizik tedavi ve rehabilitasyon poliklinikleri bölümlerine gitmesi gerekmektedir.

Kalça bölgesindeki ağrı sebebi net olarak bilinmediği için doktora gitmeden çevreden duyulan tedavi yöntemlerini uygulayarak iyileşmeye çalışmak çok yanlış bir davranış olacaktır.

Abone Ol 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz