Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Koronavirüs aşısı sonrası yorgunluk ve baş ağrısı için ne yapılmalı?

Koronavirüs aşısı sonrası yorgunluk ve baş ağrısı için ne yapılmalı?

3
Koronavirüs aşısı sonrası yan etkiler için bunları mutlaka yapın!
Abone Ol 

Koronavirüs aşısı sonrası yorgunluk, baş ağrısı, kızarıklık, şişlik, ateş, titreme, mide bulantısı ve kusma, ishal gibi yan etkiler görülürse ne yapılmalı? Sağlık Bakanlığı sık görülen yan etkileri ve yapılması gerekenleri madde madde açıkladı.

Türkiye’de 13 Ocak 2021 itibarıyla koronavirüs aşıları yapılmaya başlandı. Türkiye’de ilk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sonrasında ise Bilim Kurulu üyesi olan doktorlar bu aşıyı oldu.

Çin’den alınan aşılar Türkiye’nin dört bir yanına dağıtıldı ve hastanelerde yapılmaya başlandı. Öncelikli olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlayan aşı, risk gruplarına göre sıralamalı bir şekilde vatandaşlara yapılacak.

Koronavirüs için aşı olduktan sonra görülen yan etkiler neler?

Koronavirüs aşısı sonrası yorgunluk, baş ağrısı gibi yan etkiler görülebiliyor. Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs aşısı yan etkileri için neler yapılması gerektiğini Covid-19 aşısı bilgilendirme platformu üzerinden yaptı.

Koronavirüs aşısı sonrası görülen yan etkiler şu şekilde;

  • Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık
  • Yorgunluk
  • Hafif ateş, titreme
  • Baş ağrısı
  • Kas/eklem ağrısı
  • Kusma, ishal

Koronavirüs aşısı sonrası kızarıklık olursa ne yapılmalı?

Koronavirüs aşısı olduğum yer kızardı, şişti ağrı var ne yapmalıyım?

Sağlık Bakanlığı, aşının yapıldığı bölgede ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi yan etkiler görülebileceğini belirterek yapılaması gerkenleri açıkladı.

Aşı yapılan kolunuzu yüksekte tutmaya çalışın ve mümkün olduğunca aşağıya indirmeyin. Soğuk kompress yapabilirsiniz. Bunun için soğuk suyla bir havluyu ıslatın ve aşı yapılan bölgeye uygulayın. Aşı sonrası şişen yere buz sakın uygulamayın! Ağrı şiddetli ise parasetamol içeren bir ağrı kesici alınabilir.

Koronavirüs aşısı sonrası yorgunluk normal mi?

Aşı sonrası en yaygın görülen yan etkilerden biri de yorgunluktur. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yapılacaklar lisetesinde, yorgunluk şikayeti olanların istirahat etmeleri ve yeterli miktarda sıvı almaları tavsiye edilmiş.

Koronavirüs aşısı sonrası ateş yükselmesi ve titreme olursa ne yapılmalı?

Koronavirüs aşısı sonrası yüksek ateş normal mi?

Sağlık Bakanlığı, bu durum karşısında panik olunmamasını, istirahat edilmesini ve bol sıvı alımını tavsiy ediyor. Ayrıca parasetamol içeren bir ağrı kesici de kullanabilirsiniz. Bu sizi biraz daha rahatlatacaktır.

Koronavirüs aşısı sonrası baş ağrısı için ne yapılmalı?

Koronavirüs aşısı baş ağrısı yapar mı ne yapmalıyız normal mi?
Koronavirüs aşısı baş ağrısı yapar mı ne yapmalıyız normal mi?

Aşı olduktan sonra başım ağrıyor ne yapmalıyım sorusu oldukça çok soruluyor. Sağlık Bakanlığı yayınladığı bültende bu yan etki görüldüğü takdirde parasetamol içeren bir ağrı kesici kullanılmasını öneriyor. Aşı sonrası baş ağrısı yaygın görülen yan etkiler arasında yer alıyor, alacağınız bir ağrı kesici ağrınızı azaltacaktır.

Aşı sonrası kas, eklem ağrısı, kusma ve ishal görülebilir!

Sağlık Bakanlığı aşı olduktan sonra görülen yan etkiler listesinde bu belirtilere de yer vermiş ve yapılması gerekenleri açıklamış. Eğer aşı sonrası kas ve eklem ağrısı şikayetiniz varsa; İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Kusma ya da ishal de görülebilir. Mide bulantısı aşı sonrası görülen yan etkilerdendir. Bu belirtiler varsa bol sıvı takviyesi alın ve beslenmenizi ishal diyetine uygun bir şekilde düzenleyin. Ağız yoluyla sıvı ve gıda alamayacak kadar sık kusma durumu varsa aşırı sıvı kaybı yaşama riskinden dolayı en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi ve şikayetlerinizi anlatmanızı tavsiye ederiz.

COVID-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Koronavirüs aşısı zamanımı nasıl öğrenebilirim?

E-nabız koronavirüs aşı durumu sorgulama yazımızda aşı sürecini ve ne zaman yapılacağını nasıl öğreneceğinizi anlattık. İsterseniz bu konuya da bir göz atın…

Umuyoruz ki bu pandemi süreci en kısa sürede biter ve özlediğimiz eski yaşam tarzımıza, kalabalıklara rahatlıkla karışabildiğimiz ve maskesiz yaşayabildiğimiz güzel günler gelir…

Abone Ol 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz