Ana Sayfa Gündem Koronavirüs aşısı yan etkileri kimlerde daha fazla görülüryor? Açıklandı

Koronavirüs aşısı yan etkileri kimlerde daha fazla görülüryor? Açıklandı

0
Abone Ol 

Koronavirüs aşısı yan etkileri kimlerde daha fazla görülüryor, erkeklerde mi kadınlarda mı diye merak ediliyordu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırma koronavirüs aşısı yan etkileri görme olasılıklarını ortaya koydu.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin yapmış olduğu araştırmada ilginç sonuçlara ulaşıldı.

Koronavirüs aşısı sonrası kadınlarda mı erkekler mi daha fazla yan etki görülüyor?

Yapılan araştırma korona aşısı ile ilgili çok enteresan bir veriyi ortaya çıkardı. Yaklaşık 13 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmada yan etki gösteren kişi sayısının 7 bin civarında olduğu tespit edildi. Yan etki gören kişilerin ise yüzde 80 gibi yüksek bir oranının kadınlardan oluşması durumu oldukça ilginç kıldı.

Koronavirüs aşısı olanların karşılaştıkları yan etkiler ise şu şekilde;

  • Baş dönmesi,
  • Yorgunluk,
  • Baş ağrısı

Aşının ilk bir ayı baz alınarak yapılan araştırmada, 13 Ocak itibarıyla aşı olan 13 milyondan fazla kişinin verileri analize dahil edildi.

13 Ocak itibarıyla aşı olan 13 milyon 794 bin 904 kişiden 8 milyon 436 bin 863’ünün kadın olduğu bildirilirken bu miktar aşı olanların yüzde 61,2’sinin kadın hasta olduğunu gösterdi.

Pennsylvania Eyalet Koleji’nde Moderna Covid-19 aşısı almış bir tıp teknisyeni olan Shelly Kendeffy, The New York Times’a, aşıyı aldıktan hemen sonra kendini iyi hissettiğini söyledi.

“Terden sırılsıklam oldum”

Ancak öğleden sonra Kendeffy, karşılaştığı yan etkileri ve zorlukları şu şekilde anlatıyor: “Dişlerim takırdıyordu, ama terliyordum. Terden sırılsıklam olmuştum ama çok üşüyordum”

Çevresindeki yedi kadın meslektaşından altısında benzer semptomları gösterdiğini belirten Kendeffy, vücut ağrıları, titreme ve yorgunluk gibi semptomlar yaşadıklarını, hiçbir semptom göstermeyen yedinci kişinin ise gece kusması yaşadığını söyledi.

Erkeklerin yarısı yan etki göstermedi

Çevresinde aşı olan sekiz erkek meslektaşından birinin genel ağrı hissettiğini, birinin baş ağrısı yaşadığını, ikisinin ise yorgunluk şikayeti olduğunu bildiren Kendeffy, dört erkek meslektaşının hiçbir sorun yaşamadığını aktardı.

Abone Ol 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz