Ana Sayfa Gündem Telegram dinlenebilir mi? En güvenli konuşma uygulaması mı?

Telegram dinlenebilir mi? En güvenli konuşma uygulaması mı?

1
Telegram dinlenir mi, güvenli mi?
Abone Ol 

Son günlerdeki gelişmeler sonrası insanlar en güvenli konuşma uygulamasını arıyor. Peki en revaçta uygulama olan Telegram dinlenebilir mi, Whatsapp’tan daha güvenli mi?

Whatsapp’ın kullanıcılardan istediği onay sonrası insanlar en güvenli sohbet uygulaması hangisi diye araştırıp kendilerince daha güvenli olan uygulamaları kurmaya başladılar.

Whatsapp’tan boşalan yeri Telegram doldurmaya başladı diyebiliriz çünkü her gün milyonlarca yeni kullanıcı bu uygulamayı kullanmaya başlıyor. Fakat yine de akıllarda bazı soru işaretleri de yok değil. Bunların başında ise “Telegram dinlenir mi?”, Telegram güvenli mi?” soruları geliyor.

Bu soruya yanıt bulmak için aklınızdaki soruları cevaplamaya çalışacağız.

Telegram ne kadar güvenli?

Telegram Whatsapp’tan daha mı güvenli

Telegram Whatsapp’tan daha mı güvenli sorusuyla başlayalım. Kendi resmi sitesinde uygulama bu soruya oldukça iddialı bir cevap vermiş. WhatsApp ve Line gibi global çaptaki rakiplerinden daha güvenli olduğunu söylemiş.

Peki bunu neye dayandırıyor?

Telegram güvenliğini zayıf bağlantılarda yüksek hızlı teslimat ve güvenilirlikle uyumlu hale getirmek için zamana göre test edilmiş algoritmalar üzerine inşa edilen MTProto protokolüne sahip olduğunu, bu yüzden de rakiplerine güvenlik anlamında fark attığını söylüyor. Ayrıca bu güvenliğin sürekliliğinin sağlanması için de devamlı olarak sistemi güncellediklerini söylüyorlar.

Özel sohbetlerin uçtan uca şifreleme yöntemiyle karşı tarafa gönderiliyor olması da şirketin güvenlik açısından kendisini güvenilir görmesindeki bir diğer etken. Sohbetlerin bulut sunucularda saklanmadığını ancak ve ancak kişilerin kendi cihazlarında depolandığını, bu sebeple de erişilebilir olmadığını söylüyor.

Bu açıklama ile aslında Telegram dinlenebilir mi? sorusuna da cevap vermiş oluyorlar.

Kullandıkları şifreleme sistemini de şöyle açıklıyorlar:

İki kat güvenli şifrelemeyi destekliyoruz. Sunucu-istemci şifrelemesi bulut sohbetlerinde (özel ve grup sohbetleri) kullanılır, Gizli Sohbetler ek bir istemci-istemci şifrelemesi şifreleme katmanı kullanır. Türü ne olursa olsun tüm veriler aynı şekilde şifrelenir. Metin, medya veya dosya olabilir. Şifrelememiz 256 bit simetrik AES şifreleme, 2048 bit RSA şifreleme ve Diffie-Hellman güvenli anahtar değişimine dayanır. Gelişmiş SSS’den daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Hacklenerek Telegram dinlenebilir mi?

Hacklenerek Telegram mesajları dinlenebilir mi

Telegram hacklenebilir mi? Bu konu oldukça iddialı bir alan ve bunu başarabilen olursa servet kazanabilir. Telegram mesajlarını deşifre edebilen herkes bunu kanıtladığı takdirde 300 bin dolar ödül almaya hak kazanır diyerek güvenlik anlamında ne kadar iddialı olduğunu ortaya koyuyor.

Telegram dinlenir mi sorusuna bu iddialı açıklama bir nebze olsun cevap olmuş gibi görünüyor. Uygulamayı geliştirenler kendilerine bu alanda oldukça güveniyor.

Telegram gizli sohbet nasıl yapılır?

Telegram’da gizli sohbet nasıl yapılır

Telegramda gizli sohbet yapma özelliği mevcuttur. Telegram uçtan uca şifreli mesajlar ile gizli Sohbetler, oluşturuldukları iki aygıt arasında kurulur. Bu, tüm bu mesajların bulutta bulunmadığı ve diğer cihazlardan erişilemeyeceği anlamına gelir. Dahası, Gizli Sohbetler de cihazdaki mevcut oturumunuza bağlıdır. Oturumu kapatıp tekrar oturum açarsanız, tüm Gizli Sohbetlerinizi kaybedersiniz.

Dilerseniz “Aynı anda Telegram’da kaç kişi görüntülü konuşabilir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Abone Ol 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz