Ana Sayfa Gündem Whatsapp’ta kilit kırılıyor, cihaza erişim sağlanıyor gibi mesajlar geliyorsa…

Whatsapp’ta kilit kırılıyor, cihaza erişim sağlanıyor gibi mesajlar geliyorsa…

0
Whatsapp'ta kilit kırılıyor, cihaza erişim sağlanıyor, log kaydı alınıyor, versiyon yüklendi gibi ifadeler içeren mesajlar geliyorsa ne yapılmalı?
Abone Ol 

Whatsapp’ta kilit kırılıyor, cihaza erişim sağlanıyor, log kaydı alınıyor, versiyon yüklendi gibi ifadeler içeren mesajlar geliyorsa ne yapılmalı?

Kısa adı Siberay olan Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Whatsapp’ta bu ara sıkça görülen dolandırıcılık yöntemine karşı vatandaşları uyardı.

Twitter hesabından bir uyarı mesajı paylaşan Siberay, “Telefonunuza görseldeki türde gelebilecek mesajlar aldatıcıdır ve dikkate alınmamalıdır. Böyle bir durumda panik yapılmamalı, mesajı gönderen kişi önce şikayet edilmeli, sonra da engellenmelidir” diyerek Whatsapp üzerinden dolandırıcılık yapmak isteyenlerin yöntemini açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, tarafından Twitter’dan paylaşılan görselde ‘Kilit Kırılıyor… Whatsapp 99% Galeri: 97% Dosyalar 98%’, ‘Cihaza Erişim Sağlanıyor…’, ‘Log Kaydı Alınıyor…’ gibi ifadeler yer alıyor.

Vatandaşlar dikkatli olmalı!

Sosyal medya hesabından Whatsapp dolandırıcılık mesajları örneği paylaşarak dolandırıcıların internet üzerindeki yöntemlerinden birine dikkat çeken Siberay vatandaşları uyardı.

Whatsapp kilit kırılıyor mesajı gelirse ne yapılmalı?

Whatsapp dolandırıcılığı şikayet edilmeli. Bunu twitter, facebook gibi sosyal medya hesaplarınızdan arkadaşlarınıza haber vererek onların tuzağa düşmemesini sağlayabilir, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Siberay hesapları da mentionlanmalıdır.

Böyle bir durumda panik yapılmamalı ve sakin kalınmalıdır. Mesajı gönderen kişi önce şikayet edilmeli, sonra da engellenmelidir.

Abone Ol 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz